Próchnica u dzieci czyli co rodzic widzieć powinien…

Odpowiedzi na Państwa pytania z zakresu: stomatologia, próchnica,  higiena jamy ustnej oraz leczenie zębów.

https://dziecko.trojmiasto.pl/Zadbaj-o-zeby-dziecka-n126933.html

Jak dbać o zęby zanim się one pojawią u dziecka?

Choroba próchnicowa oprócz udowodnionych uwarunkowań genetycznych ma wieloprzyczynowe uwarunkowania środowiskowe, czyli to na co mamy wpływ.

Środowiskiem zębów jest ślina wypełniająca nawet bezzębna jamę ustną. Od jej jakości zależy zdrowie przyszłych zębów.

Dlatego

a) Dbamy o nasze zdrowe środowisko jamy ustnej. Tak aby w bliskim w kontakcie z niemowlakiem nie zakażać go próchnicotwórczą flora bakteryjną. Zalecenia są następujące: wyleczone zęby i zadbane przyzębie ( dziąsło z otoczeniem zębowym), idealna higiena, żucie gumy orbit trzy razy dziennie 15 minut., picie wody, regularne spożywanie posiłków. Ma to na celu eliminację patogenów oraz brak możliwości ich namnażania.

b) Dbamy o ślinę naszego dziecka. O jej ilość i jakość. Nie wzbogacamy śliny cukrem z soków, nie uczymy podjadania. Dajemy wodę do picia i uczymy regularnego jedzenia.

Jak dbać o pierwsze mleczne zęby?

Dbać o ślinę J z większą świadomością że bakterie oprócz form pływających mają swoje siedliska w brudzie oblepiającym także małe pierwsze ząbki. Zalecamy mycie.

Suchość w jamie ustnej, wysuszone zęby, brak dobrego ślinowego oceanu powoduje piorunujący przebieg choroby. U dzieci jest to spowodowane, oddychaniem przez usta z  różnych chorobowych powodów ( powiększone migdały, alergie, zatkany nos) jak i nawyku. Przedłużone ssanie smoczka uspokajającego i mleka z butli nocą skutkuje zmianami w obrębie jamy ustnej utrudniającymi naturalny rozwój jamy ustnej, czyli spanie z zamkniętą buzią. Wargi są rozchylone, zęby suche, bakterie wielkie wychodowane na cukrze nocnym, ślinianki nocą śpią, a my dentyści potem leczymy kanałowo przednie górne jedynki u dzieci 1,5 rocznychL.

Jakich dobrych nawyków warto uczyć dziecka od najmłodszych lat w kwestii dbania o uzębienie?

Cierpliwości w codziennie powtarzanych czynnościach zdrowia: wiadomo szczotkowanie do czysta choć raz dziennie przed spaniem pastą z fluorem, woda do picia, nauka zdrowej mniej cukrowej żywności, rozsądne korzystanie ze słodyczy, nie zajadanie nudy czekoladą, alternatywy do wyciszania nocnego za pomocą butli ze słodkim mlekiem czy sokiem.

Kiedy pierwszy raz z dzieckiem do stomatologa i jak często później?

Warto wcześnie pójść, około roku, aby porozmawiać o czynnikach ryzyka, zebrać opinię o stylu życia i nawykach dziecka, może się poradzić, a na pewno zaprzyjaźnić z dentystą.

Jak powinno się przygotować dziecko do zmiany – gdy wypadają mleczne zęby i pojawiają się stałe?

Przeważnie dzieci są podekscytowane, otwarte na zmiany w swojej buzi, niecierpliwie ich oczekujące. Towarzyszenie w tym jest cudowna zabawą. Rodzice wiedzą o czym mówię Te wszystkie niespodzianki, listy do wróżek – bajka. Warto to przygotować.
Wyjątkowo zdarza się, że wiszący na włosku ząbek, dziecko hołubi miesiącami, z obawy. Dzieciom pomaga towarzyszenie w tym procesie. Nie wymaga taki stan interwencji nagłej. Oczywiście są wyjątki. Zaprzyjaźniony dentysta na pewno będzie wsparciem.

Czy są jakieś dodatkowe specjalne zasady dbania potem o stałe zęby w szkole i później?

Dzieci w wieku szkolny znają zasady, przerobiły przez wszystkie minione wizyty. Sukces i te ,, specjalne zasady” sprowadzają się do pomysłowości rodziców( też dentystów) co do sposobów, wspierania, motywowania i utrwalania tych codziennie powtarzanych czynności w zwykły nie bolesny nawyk.

Na co najczęściej chorują maluchy (próchnica czy inne schorzenia jamy ustnej)? 

Próchnica jest chorobą dzieci. Szybko widać zmiany próchnicowe u dzieci z predyspozycją genetyczną i z czynnikami ryzyka. Tym lepiej. Świadomość jest najważniejsza. Sposób opieki, nawyki są determinujące i gwarantujące zdrowe zęby, a nie predyspozycje genetyczne. Wszystko w naszych rękach.

Jakie błędy najczęściej popełniają rodzice w temacie higieny ustnej dziecka?

Ta odpowiedź będzie krótka: Mają nadzieję i przekonanie, że próchnica nie będzie dotyczyła ich dzieci. Konsekwencje przychodzą potem.

Choroby to trudne rzeczy, zdrowe zęby są nie przecenionym źródłem szczęścia.
To nic takiego, tylko mycie i woda

Lokalizacja

Klinika w Gdańsku (Hallera)

Al. Gen. Hallera 137
80-416 Gdańsk
tel. 58 719 16 16
tel. kom. 501 259 846
Zobacz mapę Umów wizytę

Klinika w Gdańsku (Norwida)

ul. C.K.Norwida 7
80-280 Gdańsk
tel. 58 719 37 00
tel. 58 719 85 27
tel. kom. 506 991 877
Zobacz mapę Umów wizytę

Klinika w Gdańsku (Osowa)

ul. Sopocka 14
80-299 Gdańsk
tel. 58 719 37 26
tel. kom. 789 386 098
Zobacz mapę Umów wizytę

ⓒ2024 Stomatologia dziecięca i rodzinna Wiewiór-Ka