Stomatologia – dentysta odpowiada na pytania

Odpowiedzi na Państwa pytania z zakresu: stomatologia, higiena jamy ustnej oraz leczenie zębów.

Czy trzeba leczyć zęby mleczne?

Zęby mleczne z założenia mają posłużyć dziecku ok 7 lat, nie jeden stomatolog to potwierdzi. To okres na tyle długi że warto o nie właściwie zadbać, tak jeśli chodzi o samą profilaktykę (czyli zdrowe nawyki żywieniowe i właściwą higienizację) jak i leczenie. Nieleczona choroba próchnicowa staje się źródłem zakażeń ogniskowych, które mogą umiejscowić się w mięśniu sercowym, tęczówce oka, nerkach i in. Oprócz zmian w narządach obwodowych takie ogniska zapalne wpływają na pogorszenia samopoczucia, bezsenność, spadek odporności organizmu i bóle głowy.

Kiedy do stomatologa?

Pierwszą wizytę można zaplanowac kiedy dziecko ma mniej więcej rok i osiem miesięcy. To dobry moment aby stomatolog skontrolował stan zębów bo już u takich maluszków możemy mieć doczynienia z tzw. próchnicą butelkową i nauczyć prawidłowego mycia ząbków.

Moje 2-letnie dziecko nie je słodyczy, czy jest narażone na próchnicę?

Niestety tak. W jamie ustnej każdego człowieka znajdują się bakterie, które tworzą płytkę nazębną W momencie, gdy bakterie napotkają pokarm, w tym ciastka, cukierki, suszone owoce, napoje oraz soki dochodzi do reakcji płytki i wytworzenia kwasów, co za tym idzie do ryzyka powstania próchnicy. Ważne jest dla tego picie wody i ograniczenie ilości wypijanych soków i napojów. Istotne jest także mycie zębów dwa razy dziennie. Na zarażenie chorobą próchnicową narażeni są także pacjenci, którzy przyjmują niektóre leki. Zawsze warto zapytać, najczęściej stomatolog doradzi w zakresie zagrożeń pochodzących od nie prawidłowej diety.

Czy ząb mleczny ma korzenie?

Tak. Od 4 roku życia pod wpływem nacisku nowo wyrastających zębów stałych rozpoczyna się proces resorbcji korzeni zębów mlecznych i trwa aż do ich całkowitego zniknięcia. Wtedy własnie mleczny gotowy jest do wypadnięcia i wypadając nie mają już korzeni.

Czy będąc w ciąży mogę leczyć zęby w znieczuleniu?

Tak, kobiety w ciąży mogą być leczone z użyciem specjalnego środka przeznaczonego do znieczulenia miejscowego. Podobnie kobiety karmiące piersią.

Czy warto leczyć ząb kanałowo?

Bez wątpienia tak i dotyczy to tak zebów mlecznych jak i stałych. Kiedy stan zapalny miazgi jest bardzo zaawansowany i sięga do korzeni. Wówczas wskazane jest leczenie kanałowe. Dokładną diagnozę stomatolog może jednak przeprowadzić tylko na fotelu w gabinecie.

Czy wybielanie jest bezpieczne?

Aby wybielanie było bezpieczne należy pamiętać o kilka zasadach. Poddawać mu możemy wyłącznie zdrowe zeby, bez wad rozwojowych szkliwa stosując dobrej jakości preparaty wybielające, najlepiej udać się na wizytę aby stomatolog obejrzał nasze zęby i zweryfikował możliwość wybielania w naszym przypadku.

Lokalizacja

Klinika w Gdańsku (Hallera)

Al. Gen. Hallera 137
80-416 Gdańsk
tel. 58 719 16 16
tel. kom. 501 259 846
Zobacz mapę Umów wizytę

Klinika w Gdańsku (Norwida)

ul. C.K.Norwida 7
80-280 Gdańsk
tel. 58 719 37 00
tel. 58 719 85 27
tel. kom. 506 991 877
Zobacz mapę Umów wizytę

Klinika w Gdańsku (Osowa)

ul. Sopocka 14
80-299 Gdańsk
tel. 58 719 37 26
tel. kom. 789 386 098
Zobacz mapę Umów wizytę

ⓒ2024 Stomatologia dziecięca i rodzinna Wiewiór-Ka